Która darmowa poczta jest najlepsza?

30 Styczeń, 2017

Często wiele wątpliwości budzi wybór odpowiedniej poczty e-mail. Która z tak wielu propozycji jest najlepsza? Która wyróżnia się funkcjonalnością, bezpieczeństwem danych czy intuicyjną obsługą? W artykule tym przedstawię kilka najciekawszych darmowych opcji, które z pewnością zaspokoją potrzeby każdego użytkownika.

 

Google Gmail

Zacznijmy od bardzo popularnej propozycji od Google. Cechuje się ona dość minimalistycznym designem i wysokim poziomem przejrzystości. Pewne problemy początkowo może sprawiać porządkowanie wiadomości za pomocą tzw. etykiet, których opanowanie to jednak gwarancja niezwykle efektywnego filtrowania. Gmail oferuje kilka możliwości przeglądania mailów, wygodnego ich sortowanie oraz ustawianie motywów jako tła. Jego zaletami są także ogromny wachlarz konfiguracji, algorytmy trafnie filtrujące spam oraz bardzo prosty import kontaktów z poprzednio używanego konta. Pozytywne opinie zbiera również wersja przygotowana na urządzenia mobilne.

 

Z podstawą działania poczty Gmail możesz zapoznać się, oglądając poniższy film: 

 

Zoho Mail

Poczta sprezentowana przez Zoho jest bardzo dobrym wyborem dla małych grup czy firm. Wyposażono ją bowiem w liczne funkcje, które ułatwiają i przyspieszają kooperację między użytkownikami. Przykłady? Opcja komentarzy, natychmiastowe odpowiedzi na wiadomości znajomych czy dzielenie z innymi – służących uporządkowaniu poczty – folderów. W ramach darmowego konta dostajemy skrzynkę o pojemności 5 GB, a także drugie tyle przeznaczone na dokumenty. Twórcy dużą wagę przykładają do kwestii zabezpieczenia przed działaniem osób nieupoważnionych i pojawianiem się uciążliwych reklam. Za wadę uznać można natomiast brak wsparcia dla Kalendarza Google.

 

Więcej na temat funkcjonalności Zoho Mail dowiedziesz się z tego filmu: 

 

Microsoft Outlook    

Mail autorstwa Microsoft charakteryzuje się tradycyjnym układem poszczególnych elementów. Zarządzanie wiadomościami odbywa się tu za pomocą prostych w obsłudze folderów. Ciekawymi opcjami są automatyczne sortowanie (po wcześniejszym określeniu zasad procesu) czy rozbudowana kategoryzacja wiadomości. Przydatne są również archiwizacja, import kontaktów z Facebooka czy utworzenie dodatkowego konta opartego o protokół POP3 (komunikacja jednokierunkowa). Minusy? Zdarza się, że działa zbyt powolnie.

 

Jak używać Outlook’a w praktyce? Obejrzyj filmik. 

 

Tutanota

Na uwagę zasługuje również poczta Tutanota, która ukierunkowana jest głównie na kwestie bezpieczeństwa. Wiadomości są tu bowiem automatycznie szyfrowane, a dostęp do nich mają jedynie nadawca i odbiorca (po zalogowaniu). Dzięki takiemu podejściu, następuje zminimalizowanie ryzyka przejęcia naszych maili przez osoby i instytucje niepożądane. Charakterystyczna jest także bardzo prosta obsługa, którą okupiono jednak dość skromnymi – w porównaniu z konkurencją – funkcjami dodatkowymi. Decydując się na Tutanotę należy pamiętać, że jej serwery nie przechowują hasła, więc jego utrata równoznaczna jest z niemożnością dostania się na konto. Wrażenia nie robi też pojemność skrzynki, która wynosi 1 GB.

 

Więcej informacji na temat Tutanoty w filmiku. 

 

 

Reasumując, wybór najlepszej darmowej poczty zależy w dużym stopniu od tego w jaki sposób będziemy jej używać. Najbardziej uniwersalnym i pewnym wyborem wydają się propozycje od Google i Microsoft. Obie doskonale radzą sobie zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych (pierwsza szczególnie w tych opartych na Androidzie, a druga na Windows Phone) oraz charakteryzują się bogatą funkcjonalnością. Tutanota to natomiast najlepsza opcja, gdy zależy Ci przede wszystkim na bezpieczeństwie i poufności mailowej korespondencji (kosztem funkcjonalności). Jeżeli dążysz do usprawnienia kooperacji między współpracownikami, warto zastanowić się nad Zoho Mail.

 

autor:
Konrad Romanowski | specjalista ds. seo | OWL group